برگزاری نخستین کنگره ۱۰ هزار شهید جامعه عشایری در چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری ایسنا

سرهنگ احمد سعیدی ۲۴ بهمن‌ماه در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در چهارمحال و بختیاری با محوریت برگزاری کنگره ملی ۱۰ هزار شهید جامعه عشایری کشور با اشاره به نقش‌آفرینی عشایر پیش و پس از انقلاب اسلامی، اظهار کرد: نخستین کسانی که در جنگ هشت سال دفاع مقدس و در مرزهای کشور حضور پیدا کردند، جامعه عشایری بودند که استحکام خوب این قشر در برابر رژیم بعثی منجر به تجهیز نیروهای مسلح کشور شد.

رئیس بسیج عشایری کشور افزود: جامعه عشایری با تمام امکانات در دسترس به خوبی از مرزهای کشور پشتیبانی کردند، به طوری که ۱۰ هزار برگ زرین در تاریخ انقلاب اسلامی از سوی جامعه عشایری به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه امروزه عشایر در جنگ اقتصادی که دشمنان کشور به آن فشار وارد کرده پیشتازند، تصریح کرد: دشمنان در یک جنگ ترکیبی به کشور هجوم آورده‌اند، اما جامعه عشایری با تامین ۴۶ درصد گوشت کشور، ۳۵ درصد صنایع‌دستی و ۵۹ درصد مساحت خاک کشور تامین امنیت پایدار از مرزها را برعهده دارند.

سعیدی گفت: نخستین کنگره ۱۰ هزار شهید جامعه عشایری کشور به عنوان یک رویداد و رخداد فرهنگی سال آینده به میزبانی چهارمحال و بختیاری برگزار خواهد شد.

رئیس بسیج عشایری کشور بیان کرد: از سال ۹۸ که برگزاری کنگره ملی ۱۰ هزار شهید جامعه عشایری کشور مصوب شد، سه رویکرد برای آن در نظر گرفتیم که اولین رویکرد فرهنگی اجتماعی بود و البته اقداماتی در راستای این رویکرد صورت گرفت.

وی برگزاری یادواره شهدای استانی در ۱۸ استان و برگزاری ۲۰۰۰ یادواره پایگاهی، رونمایی از ۲۰ عنوان کتاب شهدای شاخص و فرماندهان جامعه عشایری، راه‌اندازی شهدای ایل عشایر، تولید شش مستند پیرامون نقش عشایر و سرود و موسیقی ملی جمهوری اسلامی با نمادهای عشایر را از جمله برنامه‌های تعریف شده ذیل کنگره دانست.

سعیدی گفت: امسال بانک اطلاعاتی جامعه عشایر در دست اقدام است که با همت بسیجیان برای اولین بار در حال جمع‌آوری اطلاعات این قشر از جامعه هستیم، البته در سال ۹۸ تعداد شهدای عشایر کشور حدود ۴۰۰۰ نفر بود که امروزه این تعداد به ۱۰ هزار شهید رسیده است که به تفکیک استان‌ها اطلاعات شهدای عشایر در حال انسجام‌بخشی است.

وی از آغاز پویش آزادسازی زندانیان ذیل کنگره ۱۰ هزار شهید جامعه عشایری خبر داد و گفت: نامگذاری میادین و معابر در استان‌ها به نام شهدای عشایر از دیگر اقدامات این کنگره بوده است.

رئیس بسیج عشایری کشور با بیان اینکه خدمات‌رسانی، محرومیت‌زدایی و کمک مومنانه دومین رویکرد مربوط به این کنگره است، تصریح کرد: این رویکرد باتوجه به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید به مسئله‌محوری توجه صورت گیرد و صرف برگذاری برنامه نباشد نیز مورد توجه واقع شده که به برکت خون شهدا در مناطق عشایری چهارمحال و بختیاری خدمات‌رسانی و محرومیت‌زدایی خوبی رخ داده است.

وی کمک به ساخت مسکن محرومان و مددجویان، واکسینه شدن ۵۰۰ هزار راس دام عشایر در سال‌جاری توسط گروه‌های جهادی، توزیع بیش از ۱۵۰۰ جهیزیه و نذر ۳۰ هزار راس دام سبک از سوی عشایر و توزیع ۲۰۰ هزار بسته معیشتی در کشور را از اقدامات صورت گرفته ذیل کنگره ملی ۱۰ هزار شهید عشایری کشور برشمرد.

سعیدی گفت: تقویت وحدت اقوام و مذاهب در کشور سومین رویکرد مربوط به این کنگره است که مقام معظم رهبری بر تقویت اقوام و مذاهب مختلف بسیار تاکید کرده است، خوشبختانه با تعامل و نشست‌هایی که برگزار شده انسجام بیش از پیش میان اقوام مختلف وجود دارد.

وی ادامه داد: این کنگره ویژه تمام اقوام و جامعه عشایری است که چهارمحال و بختیاری میزبان برگزاری چنین رویداد مهم فرهنگی شده که تقاضا می‌شود در اقدامات و شعارها نقش تمامی اقوام در دوران دفاع مقدس دیده شود تا جهاد تبیین که مورد تاکید رهبر انقلاب است محقق شود.

رئیس بسیج عشایری کشور با بیان اینکه دشمنان به دنبال این هستند که از برخی موضوعات فرهنگی سوءاستفاده کنند، تاکید کرد: لازم است شان و حرمت این کنگره بزرگ به گونه‌ای حفظ شود که مهمان‌نوازی مردم این استان که از گذشته زبانزد بوده به منصه ظهور برسد.

وی بر تشکیل ستاد برگزاری کنگره در چهارمحال و بختیاری تاکید کرد و افزود: باید کمیته‌هایی با مشارکت سپاه، بسیج، دستگاه‌های اجرایی، ظرفیت مردمی و خیرین ذیل ستاد ایجاد شود، البته در ذیل کمیته رسانه، قرارگاه رسانه تشکیل تا به خوبی بتوان از ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی استفاده شود و اقدامات قبل، حین و بعد از کنگره اطلاع‌رسانی شود، همچنین لازم است سهم استان‌ها به واسطه حضور در کنگره و ظرفیت چهارمحال و بختیاری مشخص شود.

سعیدی برگزاری شب شعر، یادواره شهدای مدافع حرم، شب‌های آفتابی و یادواره شهدای زن عشایر از برنامه‌های پیش‌بینی شده این کنگره است، البته پیش‌بینی برگزاری یادواره شهدای زن در لرستان و یادواره شهدای دانش‌آموز و فرهنگی در استان فارس پیش‌بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید سناریویی برای برگزاری کنگره شهدای عشایر تعریف شود، گفت: این کنگره باید به‌گونه‌ای برگزار شود که در پایان نقش جامعه عشایری به خوبی تبیین، ترویج و مشخص شود تا کسانی که فداکاری و در میدان بودن این قشر از جامعه را به چشم ندیده‌اند، به خوبی درک کنند، مخصوصا نقش اقوام و زنان شهید عشایر که تعداد شهدای زن ۲۳۲ نفر بوده و در جامعه مغفول مانده است.

برگزاری نخستین کنگره ۱۰ هزار شهید جامعه عشایری در چهارمحال و بختیاری