پزشکان پروتکل تجویز دارو در اُمیکرون را رعایت کنند

خبرگزاری ایسنا

عبداله دیدبان در ستاد مقابله با کرونا استان قزوین که امروز ۲۳ بهمن در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: در حال حاضر در پیک کرونا قرار دهیم اما به قله نرسیده‌ایم؛ ۳۶۲ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که این میزان در هفته گذشته ۱۰۵ بیمار بود؛ طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۴ بیمار بستری جدید داشتیم که از این تعداد ۵ بیمار فوت کردند و در هفته اخیر تعداد فوتی‌های ما ۱۶ نفر بود.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۹۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال استان قزوین دوز اول واکسن کرونا، بیش از ۸۶ درصد دز دوم و ۳۴ درصد دز سوم یا دز یادآور را دریافت کرده‌اند؛ همچنین ۴/۷ درصد افراد بین ۵ تا ۱۲ سال دز اول واکسن را دریافت کردند؛ تزریق دوز سوم واکسن نسبت به ماه گذشته ۲ برابر رشد داشته است و هم اکنون ۳۴ درصد دز سوم را دریافت کردند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: هم‌اکنون علاوه بر اینکه از مردم درخواست می‌کنیم سریعاً واکسن خود را دریافت کنند، فعالانه سراغ مردم می‌رویم و منتظر نیستیم شرکت‌ها از ما دعوت کنند؛ چراکه شاهد اثرگذاری واکسن در کاهش ابتلا و فوت بیماران هستیم به‌طوری‌که نیمی از افراد بستری شده در بیمارستان‌های استان واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند.

وی بیان کرد: هم اکنون ۳۶۲ مورد بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این میان ۱۷۰ مورد از افراد بستری هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند، ۱۶ بیمار یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند و ۱۲۲ بیمار نیز ۲ دوز واکسن دریافت کرده‌اند اما بیش از سه ماه از دریافت دوز دوم آن‌ها گذشته است؛ همچنین ۵۴ بیمار نیز سه نوبت واکسن دریافت کرده‌اند، اغلب دز سوم را به تازگی تزریق کرده‌اند و واکسن فرصتی برای ایمنی‌زایی نداشته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد که سه ماه بعد از دریافت دوز دوم باید دو سوم را دریافت کرد.

وی بیان کرد: یکی از موضوعاتی که هم اکنون با آن روبه‌رو هستیم کمبود در حوزه دارو است، کمبود دارو مختص استان قزوین نیست بلکه موضوع کشوری است، در حال حاضر ۱۵۰ قلم کمبود دارو داریم که عدم تخصیص ارز و تجویز غیرضروری داروها باعث ایجاد آن شده است.

دیدبان خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به امیکرون اغلب نیاز به دارو ندارند ولی داروهای متعدد نظیر سرم و آنتی بیوتیک‌های تزریقی و ویتامین‌ها برای آن‌ها تجویز می‌شود؛ این در حالی است که به پزشکان اطلاع‌رسانی و پیامک‌های لازم برای آن‌ها ارسال شده است، باری به دوش غذا و دارو است و انتظار می‌رود در این خصوص نیز مدیریت اتفاق بیفتد تا پزشکان پروتکل تجویز دارو را رعایت کنند.

جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان آوج تنها شهرستان استان با وضعیت نارنجی است و بقیه شهرستان‌ها در وضعیت قرمز کرونایی هستند.

وی افزود: در هفته‌های گذشته میزان فوت این سفر بود اما طی هفته اخیر ۳ تا ۵ فوتی داشته‌ایم؛ آمار بیماران با توجه به محل سکونت استخراج می‌شود بنابراین می‌توان بر اساس تعداد آن‌ها میزان اطلاعات در هر بخش و شهرستان را بررسی کرد بخش مرکزی قزوین و کوهین آمار بالایی دارد که باید به صورت ویژه به آن توجه کرد.

رحمانی بیان کرد: احتمالاً به قله نزدیک شده‌ایم و به زودی روند نزولی خواهیم داشت؛ طی هفته گذشته ۶۳ درصد افرادی که تست کرونا دادن تست مثبت شدن این نشان می‌دهد که بیشتر افراد دارای علائم، مبتلا شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون تعداد جاماندگان از واکسن در شال و رامند بوئین‌زهرا و اسفرورین قابل توجه است، در این بخش‌ها طرح‌های تشویقی و ترغیبی باید داشته باشیم.

پزشکان پروتکل تجویز دارو در اُمیکرون را رعایت کنند