لزوم راه اندازی تصفیه‌خانه‌های محلی فاضلاب در گیلان

خبرگزاری ایسنا

محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم شهرستان های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور که با موضوع احیای رودخانه‌های گوهررود و زرجوب و ساماندهی فاضلاب‌های شهرستان‌های رشت و خمام برگزار شد، با تاکید بر ساماندهی کلیه فاضلاب‌های شهری، روستایی، صنعتی، زه آب‌های کشاورزی و زهرآبه‌های سراوان، افزود: دو رودخانه زرجوب و گوهررود تحت تاثیر زهرآبه‌های سراوان و آب‌های سمی ناشی از کودهای کشاورزی هستند که آلودگی خطرناکی را برای شهر با توجه به عبور این دو رودخانه از مرکز رشت به همراه دارد.

وی با بیان اینکه تجمیع این فاضلاب‌ها در جریان مسیر این دو رودخانه به محلات فخب، سیاه اسطلخ، پیربازار و در نهایت به تالاب انزلی و دریای کاسپین می‌رسد عنوان کرد: بوی تعفن و آزار ساکنین مرکز و حاشیه شهر رشت و همچنین محلات در مسیر عبور آب رودخانه‌های زرجوب و گوهررود، ناقل بودن برخی از حیوانات با مصرف آب این رودخانه‌ها، امکان انتقال بسیاری از بیماری‌ها بین مردم به ویژه دانش‌آموزان و آلوده شدن محصولات کشاورزی از خسارت‌های این آلودگی برای استان است که با عرضه محصولات کشاورزی به سایر استان‌ها، کل کشور را تحت تاثیر قرار داده و بعد ملی می‌یابد.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس، با اشاره به عدم اطلاع برخی از مسئولان کشوری از معضل بزرگ پسماند گیلان تصریح کرد: بخش‌های لشت‌نشاء، خشکبیجار، سنگر و کوچصفهان فاقد فاضلاب شهری و تصفیه‌خانه هستند و تمام فاضلاب‌های شهری، صنعتی و خانگی وارد رودخانه‌های این بخش‌ها می‌شوند و در صورت عدم جلوگیری از وضعیت موجود، فاضلاب‌های این مناطق در آینده‌ای نزدیک با مشکلاتی نظیر رودخانه‌های گوهررود و زرجوب مواجه می‌شوند.

احمدی سنگری با پیشنهاد فازبندی ورودی فاضلاب‌ها به رودخانه‌ها با هدف جلوگیری از ورود فاضلاب بیمارستانی و صنعتی با راه اندازی تصفیه خانه‌های محلی گفت: باید تصفیه‌خانه‌های محلی به ویژه فخب توسعه داده شود تا همه آب‌ها به این تصفیه خانه هدایت و در اینجا تصفیه شود.

وی بر لزوم راه اندازی تصفیه‌خانه‌های محلی تاکید کرد و متذکر شد: باید فاضلاب‌های مناطق مختلف مثل زندان لاکان یا مسکن مهر در تصفیه خانه‌های محلی فاضلاب خود را تصفیه کنند تا آب سالم وارد رودخانه‌های گوهررود و زرجوب شود.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس رهاسازی حریم رودخانه‌ها توسط شهرداری‌ها را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: مقرر گردید جلسه‌ای فی ما بین شرکت آب و فاضلاب کشوری با قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) به منظور اجرای پروژه ساماندهی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب و لایروبی و آزادسازی مناطق در حریم مسیر طرح، برگزار شود.

وی ادامه داد: در انعقاد تفاهم‌نامه ۴۰۰۰ میلیارد تومانی با قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) و اختصاص بودجه‌هایی از طرف رئیس جمهور، وزیر کشور و استاندار گیلان نیز اعتبار خوبی برای ساماندهی پسماند سایت زباله سراوان و گوهررود و زرجوب در نظر گرفته‌اند، تا در دولت مردمی با همکاری و انسجام مسئولین انقلابی شاهد عبور از این وضعیت اسفناک باشیم.

احمدی سنگری از دیگر مباحث مهم در این نشست را وضعیت آب شرب برخی مناطق شهرستان‌های رشت و خمام که در معرض آسیب جدی و خطر نفوذ فاضلاب‌ها در سفره های آب زیرزمینی هستند اعلام کرد و گفت: با اختصاص مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان مقرر گردید، در اسرع وقت مناطق مذکور از آب شرب سالم با عبور از تصفیه خانه بهره‌مند شوند تا خانواری ناچار به استفاده از آب چاه نباشد.

وی در پایان تاکید کرد: در تلاشیم تا علاوه بر اینکه تا پایان سال ۱۴۰۱ ورود زباله‌ای به سراوان نداشته باشیم، بتوانیم برای شیرابه و زهرآبه‌های آن تدبیری بیندیشیم و همزمان گامی موثر در جهت نجات رودخانه‌های گوهررود و زرجوب برداریم.

لزوم راه اندازی تصفیه‌خانه‌های محلی فاضلاب در گیلان