جولان ماسک های قاچاق چینی در بازار/ مواد اولیه تولید ماسک گران شد

خبرگزاری فارس :

 

روح الله کشیری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از افزایش قیمت مواد اولیه تولید ماسک در موج ششم کرونا خبرداد و گفت: با شیوع سویه امیکرون در کشور مواد اولیه تولید ماسک یعنی پارچه های اسپان باند و ملت بلون گران شده است. 

وی افزود: در موج پنجم کرونا در کشور و شیوع سویه دلتا نیز تولید کنندگان مواد اولیه ماسک، تولیدات خود را گران کردند اما با فروکش کردن سویه دلتا در کشور دوباره قیمت ها کاهش یافت که این افزایش قمیت ها برای تولید کنندگان باعث بروز مشکلاتی بسیار می شود. 

این تولید کننده ماسک با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان ماسک، قیمت محصولات خود را افزایش نداده اند، افزود: اما با این شرایط تولید بسیار سخت است و برای تولید کننده، تولید  صرفه اقتصادی ندارد. 

کشیری بیان داشت: طی روزهای اخیر قیمت هر کیلو اسپان باند و ملت بلون حدود 10 هزار تومان افزایش یافته است. 

وی افزود: بر این اساس قیمت هر کیلو اسپان باند که پیش از این 52 هزار تومان بود به 62 هزار تومان و قیمت هر کیلو ملت بلون از 85 هزار تومان به 95 هزار تومان افزایش یافته است. 

کشیری با تاکید بر لزوم برخورد با گران فروشی مواد اولیه تولید ماسک توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بیان داشت: قیمت مصوب هر کیلو اسپان باند 50 هزار و 500 تومان است در حالی که اکنون هر کیلو  از این محصول با قیمت 62 هزار تومان در بازار عرضه می شود. 

وی با اشاره به عرضه ماسک های قاچاق در بازار اظهار، داشت: بخشی از بازار ماسک توسط ماسک های قاچاق وارداتی از چین  احاطه شده که این ماسک های بعضا تاریخ مصرف گذشته از طریق ته لنجی به کشور وارد می شود. 

وی با انتقاد از تولید ماسک های بی کیفیت در کشور اظهار داشت: متاسفانه هیچ نظارتی بر این مساله صورت نمی گیرد و ماسک های بی کیفیت و فاقد لایه ملت بلون به راحتی در بازار عرضه می شود. 

کشیری در مورد قیمت مصوب ماسک اظهار داشت: قیمت مصوب ماسک سه لایه ساده یا همان ماسک جراحی برای عرضه درب کارخانه 800 تومان، فروش به شبکه پخش و داروخانه 880 تومان و قیمت مصرف کننده نهایی نیز هزار تومان است. 

وی بیان داشت: این در حالی است که تولید کننده هر ماسک را با قیمت 550 تومان تومان درب کارخانه عرضه می کند و با توجه به بازار رقابتی در مواردی ماسک به قیمت 450 تومان نیز درب کارخانه عرضه شده است. 

این تولید کننده ماسک اظهار داشت: قیمت تمام شده ماسک سه بعدی نیز 850 تومان است اما از آنجا که قیمت مصرف کننده آن مصوب نشده است عرضه کنندگان آن را تقریبا با قیمت های متفاوت می فروشند. 

وی با تاکید بر اینکه اسپان باند و ملت بلون هر دو تولید پتروشیمی های داخلی است، گفت: افزایش قیمت این دو ماده اولیه تولید ماسک دلیل خارجی ندارد و فقط به دلیل حادتر شدن مساله امیکرون در کشور این افزایش قیمت ایجاد شده است. 

 


جولان ماسک های قاچاق چینی در بازار/ مواد اولیه تولید ماسک گران شد