قیمت نفت دوباره افزایش یافت

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، قیمت نفت پس از اینکه دیروز 3 درصد از ارزش خود را با کاهش تنش ها در مورد اوکراین و روسیه از دست داد، امروز افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران در حال ارزیابی کمبود عرضه و بهبود تقاضا برای سوخت هستند.

هر بشکه نفت برنت با یک دلار و 13 سنت افزایش 94.41 دلار فروخته شد. قیمت نفت برنت پس از اینکه روسیه اعلام کرد برخی از نیروهای خود را از نزدیکی مرز اوکراین بازگردانده است 3.3 درصد کاهش یافت.

نفت خام آمریکا نیز با یک دلار و 9 سنت کاهش 93.16 دلار معامله شد. WTI روز گذشته 3.6 درصد از ارزش خود را از دست داد.

هر دو شاخص نفتی در روز دوشنبه بالاترین رقم از سپتامبر 2014 را ثبت کردند به طوری که قیمت نفت برنت به 96.78 دلار و نفت خام آمریکا 95.82 دلار معامله شد.

با افزایش تقاضا، نفت برنت در سال 2021 رشد 50 درصدی و نفت خام آمریکا رشد 60 درصدی را ثبت کردند.

مسکو دیروز اعلام کرد برخی از نیروهای خود را از مرز اوکراین برگردانده است اما به گفته تحلیلگران، فراتر از تنش های اوکراین، بازار نفت همچنان با کمبود عرضه مواجه است و در مسیر رسیدن به 100 دلار قرار دارد.

جاناتان بارات، تحلیلگر بازار گفت: «از نظر فنی به علت برداشت سود، می توانیم شاهد بازگشت قیمت ها به 90 دلار باشیم اما با بازگشت اقتصاد به مسیر خود و افزایش تقاضا در بازاری که با کمبود عرضه مواجه است، روند قیمتی به سوی 100 دلار است.»

درحالی که بحران اوکراین فروکش کرده است، وزارت کار آمریکا گزارش داد قیمت های تولیدکننده در ماه ژانویه به بالاترین رقم در 8 ماه گذشته رسیده است و این یادآوری کننده این موضوع است که نرخ تورم بالا می تواند در بیشتر سال ادامه داشته باشد.

در عین حال، سرمایه گذاران در انتظار انتشار آمار ذخایر نفت آمریکا از سوی اداره اطلاعات انرژی این کشور در روز چهارشنبه هستند.

یک نظرسنجی رویترز نشان داد ذخایر نفت خام و محصولات نفتی آمریکا در هفته گذشته 1.5 میلیون بشکه کاهش یافته است.

آمارهای موسسه امریکن پترولیوم، کاهش نفت خام، بنزین و محصولات نفتی را در هفته گذشته نشان داده است.

روز گذشته، با برداشت سود سرمایه‌گذاران از افزایش قیمت‌های ثبت شده در روز گذشته و همچنین افت شاخص‌های بورس در جهان، قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه کاهش یافت، هرچند نگرانی در مورد درگیری روسیه و اوکراین و اختلال در عرضه انرژی مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شد.(جزئیات بیشتر)

در عین حال، وزیر انرژی امارات معتقد است که افزایش قیمت نفت به علت کمبود عرضه نیست  و در این رابطه گفت: «به نظر می رسد، موضوع عرضه و تقاضا نیست، دلیل اصلی افزایش قیمت، تنش‌های ژئوپلیتیکی است که موجب شده قیمت‌ها به رقم کنونی برسد.»(جزئیات بیشتر)

اما رئیس آژانس بین‌المللی انرژی دیروز از اوپک پلاس خواست، تا شکاف میان صحبت‌ها و اقداماتشان را از بین ببرند.(جزئیات بیشتر)

این درحالی است که بخش تحقیقات بانک جی پی مورگان اعلام کرد: کمبود تولید نفت اوپک پلاس و نگرانی‌ها در مورد ظرفیت مازاد احتمالا بازار نفت را با کمبود مواجه کند و قیمت نفت در سه ماهه دوم امسال به 125 دلار در هر بشکه برسد.

این بانک در یادداشتی نوشت: «از آنجایی که بعید است اوپک پلاس سهمیه‌های افزایش تولید هدف گذاری خود را تغییر دهد، کمبود عرضه در سال 2022 افزایش می یابد و این امر می تواند افزایش 30 دلاری قیمت نفت را در پی داشته باشد.»(جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

 


قیمت نفت دوباره افزایش یافت