بایدن: قطر “دوستی خوب و معتمد” است/دستور بایدن برای معرفی قطر به عنوان متحد خارج از ناتو

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از صدی البلد، در بیانیه کاخ سفید آمده است بایدن و امیر قطر طی این دیدار بر لزوم تقویت امنیت و رفاه در خلیج فارس و منطقه خاورمیانه، تضمین ثبات عرضه جهانی انرژی، حمایت از مردم افغانستان و افزایش همکاری های تجاری و سرمایه گذاری تاکید کردند.

دو طرف همچنین از امضای قرارداد 20 میلیارد دلاری بین بوئینگ و خطوط هوایی قطر که از ده ها هزار شغل تولیدی در ایالات متحده پشتیبانی می‌کند، استقبال کردند.

در این بیانیه آمده است: به منظور قدردانی از شراکت راهبردی بین ایالات متحده و قطر که در پنجاه سال گذشته عمیق‌تر شده، بایدن،امیر قطر را در جریان تصمیمش برای معرفی قطر به عنوان متحد اصلی خارج از ناتو قرار داد.

در دیدار رئیس جمهور آمریکا، تمیم بن حمد را “دوست خوب” آمریکا خواند.

بایدن افزود: «قطر یک کشور قابل اعتماد و دوست است».

رئیس جمهور آمریکا خطاب به تمیم بن حمد گفت: ما با قطر روابط قوی داریم و روابط مادر بسیاری از مسائل ضروری بود، شما به ما در تخلیه هزاران نفر از افغانستان و حل بسیاری از پرونده های حیاتی کمک کردید و ما موضوعات زیادی برای گفتگو داریم.

بایدن گفت: “من کنگره را از قصد خود برای تعیین قطر به عنوان همپیمان اصلی خارج از ناتو مطلع خواهم کرد.”

پس از این دیدار شبکه الجزیره اعلام کرد که بایدن در نامه‌ای به کنگره خواهان معرفی قطر به عنوان متحد اصلی خارج از ناتو شده است.

یک مقام آمریکایی به وال استریت ژورنال گفت که معرفی قطر به عنوان همپیمان اصلی خارج از ناتو ارتباطی به درخواست آمریکا برای تامین انرژی اروپا در صورت حمله احتمالی روسیه به اوکراین ندارد.

سفر امیر قطر به کاخ سفید اولین سفر وی در دوران ریاست جمهوری بایدن است.

بایدن: قطر “دوستی خوب و معتمد” است/دستور بایدن برای معرفی قطر به عنوان متحد خارج از ناتو