لاوروف و بلینکن گفتگو کردند

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه آمریکا امروز سه شنبه با صدور بیانیه ای از رایزنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه به صورت تلفنی خبر داد.

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای در این خصوص ادعا کرد: بلینکن در گفتگو با لاوروف بر آمادگی واشنگتن پیرامون ادامه تماس ها با روسیه درباره نگرانی های امنیتی تاکید کرده است.

بیانیه مذکور در ادامه می افزاید: بلینکن در این گفتگو خواستار کاهش تنش ها و عقب نشینی نیروهای روسیه از مرز با اوکراین شده است. وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با همتای روسی خود بر آمادگی ایالات متحده برای ادامه تماس ها با روسیه درباره نگرانی های امنیتی تاکید کرد.

این در حالیست که روسیه پیشتر از پاسخ آمریکا به تضمین های امنیتی مورد درخواست این کشور به ویژه پیرامون گسترش ناتو به شرق اعلام نارضایتی کرده بود.

مقام‌ های آمریکا پیشتر اعلام کردند که پاسخ مکتوب این کشور به درخواست‌های امنیتی روسیه برای مسکو ارسال شده است.

«جان سالیوان» سفیر آمریکا در روسیه با حضور در وزارت خارجه در مسکو پاسخ مکتوب آمریکا به پیشنهادات مرتبط با تضمین امنیتی (ارائه شده از سوی مسکو) را تحویل داد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هفتم دسامبر در دیدار مجازی با جو بایدن همتای آمریکایی خود، خواستار ارائه تضمین نسبت به عدم گسترش ناتو به شرق و استقرار سیستم های دفاعی در کشورهای همسایه مسکو شده بود.

لاوروف و بلینکن گفتگو کردند