تروئیکای اروپایی: معافیت‌های آمریکا برای تسریع روند مذاکرات بود

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – هیئت‌های مذاکره‌کننده انگلیس، فرانسه و آلمان موسوم به تروئیکای اروپایی، امروز (یکشنبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که اقدام آمریکا در اعمال برخی معافیت ها در راستای تسریع و حمایت از مذاکرات وین برای احیای برجام صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تروئیکای اروپایی در بیانیه خود ادعا کردند: «با توجه به زمان بسیار کمی که برای احیای توافق هسته‌ای وجود دارد، ایران باید از این اقدام آمریکا به عنوان یک فرصت استفاده کند.»

این بیانیه در حالی صادر می‌شود که روز شنبه وزارت امور خارجه آمریکا از تصمیم دولت بایدن برای از سرگیری معافیت‌های تحریمی در خصوص همکاری‌های هسته‌ای با ایران در راستای تسهیل مذاکرات وین خبر داد. این معافیت‌ها به کشور‌ها و شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا با ایران در پروژه‌های نیروگاه اتمی بوشهر، نیروگاه آب سنگین اراک و رآکتور تحقیقاتی تهران همکاری کنند.

با اعلام این خبر، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی کشورمان در توییتی نوشت: حق قانونی ایران برای ادامه تحقیق و توسعه و حفظ توانمندی‌ها و دستاورد‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در کنار تامین امنیت آن برابر شرارت‌های حمایت شده با هیچ توافقی قابل محدود شدن نیست»

از طرفی دیگر نیز حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین، گفت که مذاکرات در محله حساسی قرار دارد و برخی تحولات مثبت در مذاکرات رخ داده، اما هنوز انتظار‌های ایران را برآورده نکرده است.

اتحادیه اروپا روز گذشته (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دور هشتم مذاکرات هسته‌ای ایران در وین پس از وقفه‌ای کوتاه از هفته آینده از سر گرفته خواهد شد و تیم‌های مذاکره‌کننده از پایتخت‌ها به وین خواهند آمد.

تروئیکای اروپایی: معافیت‌های آمریکا برای تسریع روند مذاکرات بود