عراق: برای ایجاد فرصت مناسب جهت تفاهم میان تهران و ریاض تلاش می‌کنیم

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – «فواد حسین» در تماس تلفنی با «فیصل بن فرحان» در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرده و دلایل تاخیر در برگزاری دور دیگر مذاکرات با ایران را مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وزیر خارجه عراق در این تماس تلفنی به همتای سعودی خود گفت: «دولت عراق تمام روابط خود را برای ایجاد فرصت مناسب برای تفاهم بین تهران و ریاض به کار خواهد گرفت و از هیچ تلاشی در این خصوص مضایقه نخواهد کرد.»

بر اساس بیانیه وزارت خارجه عراق دو وزیر تایید کردند که وضعیت کنونی در منطقه متشنج است و عراق باید نقش مثبتی در این برهه حساس تاریخی ایفا کند.

پیش از این قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق با انتشار پیامی در حساب کاربری توییتر خود اعلام کرده بود که گفتگو‌های ایران و کشور‌های منطقه به خوبی پیش می‌رود و استقبال بغداد از این گفتگو‌ها نشان از نقش مثبت و سازنده دیپلماسی عراق است.

ماه گذشته، یک مسئول عراقی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی این کشور اقدامات گسترده‌ای برای زمینه سازی جهت برگزاری دور جدید دیدار‌های ایران و عربستان در بغداد انجام می‌دهند.

عربستان نیز در این راستا چندی پیش به ۳ دیپلمات ایرانی روادید اعطا کرده تا به این کشور سفر و فعالیت خود را شروع کنند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان نیز از دیدار هیئت‌های ایران و عربستان در آینده نزدیک در بغداد خبر داده بود. پیش از این چهار دور مذاکره میان ایران و عربستان با میانجی‌گری عراق در بغداد برگزار شده و شرکت‌کنندگان در آن این مذاکرات را سازنده خوانده و از برگزار کردن مذاکرات بیشتر خبر دادند.

در همین راستا «جاوید رشید» روزنامه نگار و سردبیر نشریه جنگ چاپ اسلام آباد نیز اعلام کرد برقراری روابط دوستانه بین ایران و عربستان امری ضروری در شرایط کنونی است. خبر خوب برای جهان اسلام این است که روابط ایران و عربستان آرام آرام رو به بهبود پیش رفته و کدورت‌ها در حال از میان رفتن است.

عراق: برای ایجاد فرصت مناسب جهت تفاهم میان تهران و ریاض تلاش می‌کنیم