بنیاد هریتیج؛ کانون قدرت جمهوری خواهان مجبور به تغییر مدیریت است

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از واشنگتن پست، بنیاد هریتیج برای مدت‌ها روند سیاستگذاری اصلی جمهوری‌خواهان در واشنگتن را شکل داده است. این بنیاد تدوین کننده بخش عمده دستور کار رونالد ریگان برای کاهش بودجه فدرال بود و یک کمپین پرقدرت را برای لغو قانون بیمه باراک اوباما موسوم به قانون مراقبتهای مقرون به صرفه اوباما به راه انداخت.

اما در ماه‌های اخیر، این اندیشکده قرار گرفته در زیر سایه کنگره آمریکا، پس از آنکه کی کولز جیمز، رئیس سابقش، مورد انتقاد یک مجری برجسته محافظه‌کار قرار گرفت، دستخوش تغییراتی در سطح رهبری شد.  بنیاد هریتیج، جیمز را با یک چهره جنجالی تگزاسی که برای مبارزه با محدودیت‌های مربوط به مقابله با همه‌گیری، “تئوری نژادی انتقادی” در مدارس، و “آموزش تراجنسیت در مهدکودک‌ها” مصمم تر بوده و این نهاد را متمایل به مسائل انعکاس یافته از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق و متحدانش ‌می‌کند، جایگزین کرد.

این تغییرات در سطح رهبری این بنیاد منجر به عقب نشینی آن از مسائل سنتی اما سخت حوزه مالی و سیاست خارجی به نفع بحث‌های جنجالی مربوط به آموزش و پرورش و واکسن می‌شود؛ بحثهایی که به طور فزاینده‌ای حزب جمهوری خواه را در دوره ترامپ تعریف کردند. این تغییر همچنین در حالی اتفاق می‌افتد که هریتیج در تلاش است تا برای دلارهای راست‌گرایان در حالی که اندیشکده‌های جدید، از جمله چند اندیشکده متعلق به مشاوران ترامپ مانند راس ووت، رئیس سابق بودجه‌ای کاخ سفید و بروک رولینز، دستیار ارشد سیاست داخلی راه‌اندازی می‌شوند، رقابت کند.

در زمان ریاست جیمز، که تا سال گذشته میلادی رهبری هریتیج را بر عهده داشت، این بنیاد با متحدان ترامپ بر سر مسائلی اعم از قتل جورج فلوید سیاهپوست به دست پلیس آمریکا، سیاست‌های مربوط به شرکتهای بزرگ فناوری و انفجار عظیم در هزینه‌های فدرال در دوران ترامپ درگیر شد. جیمز که اغلب مورد انتقاد تاکر کارلسون، مجری فاکس نیوز قرار می‌گرفت، در ماه مارس اعلام کرد که به زودی از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. کوین رابرتز، مدیر جدید بنیاد هریتیج اخیراً رهبری بنیاد محافظه کار موسوم به بنیاد سیاستگذاری عمومی تگزاس را رهبری کرد. او به دیلی سیگنال، پایگاه خبری هریتیج گفت که سه اولویت اصلی او در هریتیج “آموزش، آموزش و پرورش” است.

به گفته چهار منبع آگاه، این تغییر در سطح رهبری همچنین منجر به تطبیق نزدیکتر رهبری بنیاد هریتیج با دیدگاه‌های چندین نفر از اعضای هیئت امنای آن که به کم کاری جیمز در قبال اتخاذ موضع مخالف به نمایندگی از هریتیج علیه محدودیتهای دولت برای مقابله با کروناویروس از ابتدا معتقدند، می‌شود.

یک استراتژیست‌ محافظه‌کار که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد، گفت: فریاد زدن شعارهای توخالی ریگان در سال 2020 چیزی نیست که شما می‌خواهید بشنوید، و کوین همه این مشخصه‌ها را دارد.

رابرتز در مصاحبه‌ای به شدت با این که در دوره ریاست او، بنیاد هریتیج کمتر بر مسائل اقتصادی و مالی تمرکز خواهد کرد مخالف بوده و در این زمینه به کارهای فعلی و آینده با قانونگذاران جمهوری خواه در این زمینه اشاره کرد.

این در حالی است که نفوذ بنیاد هریتیج بر حزب جمهوری خواه به طور چشمگیری ضعیف شده که دلیلش تا حدی چگونگی تغییرات ترامپ در حزب بوده است.

بنیاد هریتیج؛ کانون قدرت جمهوری خواهان مجبور به تغییر مدیریت است