اشتاینمایر در مسیر ریاست جمهوری دوباره آلمان

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اشتاینمایر ۶۶ ساله و از حزب سوسیال دموکرات آلمان پیشتر دو بار وزیر خارجه در دوران آنگلا مرکل، صدراعظم سابق این کشور بود و در سال ۲۰۱۷ به سمت رئیس جمهوری آلمان درآمد که بیشتر یک سمت فرمایشی است.

اشتاینمایر با آن عینک گرد، موهای سفید و چال‌های گونه، وکیلی آزموده است که به یکی از محبوبترین و قابل اعتمادترین سیاستمداران آلمانی بدل شده است.

اشتاینمایر مه گذشته میلادی و زمانی که تمایلش را برای ماندن در سمت فعلی‌اش تا ۲۰۲۷ را اعلام کرد، گفت: نقش ریاست جمهوری یک افتخار و چالشی عظیم است.

این وزیر خارجه سابق آلمان همچنین خودش را وجدان ملت توصیف کرده که گهگاه وارد مناظرات سیاسی می‌شود و در مراسم‌هایی صحبت می‌کند.

وی همچنین بارها درباره افزایش تهدید افراط گرایی راست افراطی در آلمان هشدار داده و با انتقاد از رویدادهای پیش آمده در فرودگاه کابل پس از سقوط این شهر به دست طالبان افغاستان، آن را برای غرب شرم آور دانسته است.

دوران ریاست جمهوری اشتاینمایر با همه گیری و شیوع کرونا در آلمان از آغاز ۲۰۲۰ همراه شد و او نقش “حکم اخلاقی” را در مناظرات مردمی درباره مسائل مربوط به سلامت و بهداشت داشت.

اوایل سال جاری میلادی، رئیس جمهوری آلمان مناظره‌ای مردمی را بین کارشناسان سلامت و افراد بدبین به واکسن کرونا برگزار کرد.

انتخابات ریاست جمهوری که به صورت عادی در ساختمان بوندستاگ (پارلمان) برگزار می‌شود، قرار است امسال در یک دفتر پست مدرن به نام “خانه پل لوبی” روبروی عمارت صدراعظم در مرکز برلین برگزار شود و علت انتخاب این محل الزامات مربوط به فاصله گذاری اجتماعی به دلیل کروناست.

رئیس جمهور توسط کنوانسیون فدرال، مجمعی متشکل از نمایندگان پارلمان و تعداد مساوی از نمایندگان ایالتی که تعداد کل آنها نزدیک به ۱۵۰۰ نفر است، انتخاب می‌شود.

سه کاندیدای دیگر هم برای سمت ریاست جمهوری خود را نامزد کرده‌اند که شامل حزب راست افراطی آلترناتیوی برای آلمان، چپ افراطی “لینکه” و “رای دهندگان آزاد” بخشی از ائتلاف حاکم در بایرن می‌شوند.

روسای جمهوری در آلمان حداکثر دو دوره می‌توانند در این سمت باشند، اگرچه اشتاینمایر که انتظار می‌رود دوباره انتخاب شود، تنها چهارمین فردی است که این کار را انجام می‌دهد.

اشتاینمایر در مسیر ریاست جمهوری دوباره آلمان