مشعل: اسرائیل دیگر ابزار کارآمدی برای آمریکا در منطقه نیست

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، خالد مشعل، رئیس جنبش حماس در خارج طی گفتگویی درباره آینده مسئله فلسطین در سایه افزایش تغییرات منطقه‌ای و بین المللی تاکید کرد: اشتباه است که برای حل مسئله خود منتظر تغییرات بین المللی بمانیم. ما کسانی هستیم که سرنوشت خود را می سازیم و آینده و حال خود را رقم می زنیم.

وی گفت: عقب نشینی آمریکا از منطقه و مشغول شدن آن به چین و روسیه فرصت کشورهای منطقه برای ایفای نقش مهم تری به دور از مداخله و وابستگی را تقویت می‌کند و این مسئله به نفع فلسطین است. رژیم صهیونیستی دیگر ابزار کارآمدی برای آمریکا در منطقه نیست و دیگر آن ارتش شکست ناپذیر نیست که بتواند منطقه را به زانو درآورد. “مشروعیت” اسرائیل در جامعه بین‌المللی در حال کاهش است و تحریم آن در کشورهای مختلف در حال افزایش است.

خالد مشعل گفت: عادی سازی روابط با اسرائیل در منطقه همچنان تنها از سوی نظام‌های کشورها صورت می‌گیرد و مردم این کشورها همچنان با عادی سازی مخالفند.

خالد مشعل درباره روابط با ایران گفت: روابط با ایران جدید نیست و در اوایل دهه ۹۰ آغاز شده بود و مبتنی بر فلسفه حماس است که یک جنبش مقاومتی است و نمی‌تواند از عمق عربی و اسلامی خود دست بکشد. ایران با کشورهای دیگری که از مردم و مقاومت ما حمایت می‌کنند فرق دارد و فرق آن این است که از نظر نظامی از نظر پشتیبانی و ساختاری از ما حمایت می‌کند. حمایتی که از ایران و دیگر کشورها دریافت می‌کنیم مشروط نیست. خروج ما از سوریه با تصمیم رهبری حماس دلیلی بر این مسئله است.

مشعل تاکید کرد، حماس به حق بازگشت و آزادی اسرا و تقویت مقاومت برای دفاع از مقدسات اسلامی و مسیحی خود و شکستن محاصره غزه پایبند است. ادامه تعطیلی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) ممکن نیست. تلاش‌هایی برای متحد کردن جبهه فلسطین وجود دارد.

مشعل: اسرائیل دیگر ابزار کارآمدی برای آمریکا در منطقه نیست