لوکاشنکو: وقتی ما بخواهیم، نیروهای روسیه از بلاروس می‌روند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری دولتی بلاروس بلتا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس در نشستی با اولکساندر موروز، سیاستمدار اوکراینی گفت: سوالی منطقی مطرح می‌شود؛ شما چه زمانی آنها (نظامیان روس) را از اینجا خارج می‌کنید؟ آنها در مورد آن صحبت نمی‌کنند و فشار را روی ما می‌گذارند. ما آنها را زمانی خارج خواهیم کرد که به همراه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تصمیم به این کار بگیریم و زمانی که مانورها به پایان رسیده باشد. این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم؛ این خاک ماست.

رئیس‌جمهوری بلاروس همچنین اعلام کرد که در آینده نزدیک با رئیس‌جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد. او تاریخ دقیقی ذکر نکرد.

از زمان بالا گرفتن تنش‌ها میان اوکراین و روسیه، یک سری نظامیان روس برای اجرای مانورهایی وارد بلاروس شدند که هم‌مرز هستند. بلاروس متحد نزدیک روسیه به شمار می‌رود. علاوه بر آن، بیش از صد هزار نظامی روس در نزدیکی مرز روسیه با اوکراین صف‌آرایی کرده‌اند که به گفته غرب ظن اجرای یک حمله را بالا می‌برد. مسکو اما تمامی این اتهامات را رد می‌کند.

رئیس‌جمهوری بلاروس همچنین گفت، کشورهای غربی تلاش دارند تا یک درگیری با مشارکت اوکراین به راه بیندازند اما آنها نمی‌خواهند خودشان بجنگند.

لوکاشنکو گفت: می‌بینم که سیاستمداران شما (اوکراینی‌ها) با جریان غرب حرکت می‌کنند. اطمینان دارم و می‌دانم که غرب امروز در اینجا چه می‌خواهد؛ آنها به یک درگیری نیاز دارند. آنها با دستان دیگران قادر به انجام آن هستند. خب بهتر است با دستان مردمان دیگر، زندگی مردمان دیگر جنگید؛ حال در این میان اوکراینی‌ها و روس‌ها و بلاروسی‌ها بمیرند، اهمیتی ندارد!

رئیس‌جمهوری بلاروس افزود: غرب مدام درباره تهاجم روسیه به اوکراین صحبت می‌کند. ببینید، اگر ما برنامه جنگ علیه اوکراین داشتیم، رسانه‌ها رفتار دیگری نشان می‌دادند. چون رسانه در واقع بمباران جنگ مدرن است. به محض اینکه فریادها درباره جنگ در اوکراین فروکش می‌کند، سیگنالی از آمریکا می‌رسد و این هیستری و تشنج تحریک می‌شود. خب مشخص است چه کسی به جنگ نیاز دارد. قبل از این تنش‌ها، ما درباره برگزاری مانور نظامی تصمیم گرفته بودیم. باید آن را به سرانجام برسانیم تا مشخص شود با توجه به آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، گروه کوچکی از نیروها در کجا باید نگهداری شوند. صادقانه بگویم، بحث انتقال سلاح، فراری‌های اپوزیسیون ما، ایجاد کمپ‌ها و آموزش است. موجی از خرابکارها از آنجا می‌آیند.

به گفته لوکاشنکو، این دلیلی است که مقامات بلاروس تصمیم گرفتند تا این قسمت از مرز با اوکراین را تقویت کنند.

https://criticalstrike.ir/14/02/2022/%d9%84%d9%88%da%a9%d8%a7%d8%b4%d9%86%da%a9%d9%88-%d9%88%d9%82%d8%aa%db%8c-%d9%85%d8%a7-%d8%a8%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87%db%8c%d9%85%d8%8c-%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b3/