برگزاری کارگروه‌های تهران و سئول برای حل موضوع پول‌های بلوکه شده ایران

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، یک منبع آگاه به این رسانه گفته است که تهران و سئول در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست‌های کاری در ماه آینده (میلادی) به منظور بحث درباره دارایی‌های بلوکه شده ایران در حساب‌های بانکی کره جنوبی هستند.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود در ادامه تصریح کرد: ایران و کره جنوبی قصد دارند در سئول این رایزنی‌ها را انجام دهند تا راه‌های چگونگی حل موضوع دارایی‌های مسدود شده تهران در کره جنوبی تحت تحریم ‌های آمریکا را که سال‌هاست به مسئله مورد مناقشه میان دو کشور تبدیل شده، بررسی کنند.

بنابر این گزارش، مقامات کره‌ای می‌گویند که کارگروه‌های پیشنهادی قرار است پس از لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران جزئیات احتمالی انتقال پول ایران را که بالغ بر هفت میلیارد دلار است، بررسی کنند و در صورت عدم توافق سایر جنبه‌ها را نیز مورد بحث قرار دهند.

این منبع آگاه همچنین به یونهاپ گفت: انتظار بر این است که کارگروه‌ها به‌طور عمده روی جزییات روش‌های انتقال پول ایران و به‌علاوه ممکن است درباره احتمال از سرگیری واردات نفت از ایران پس از رفع تحریم‌ها گفت‌وگو کنند.

کره جنوبی در سال ۲۰۱۷ هشت میلیارد دلار از ایران نفت خریداری کرد اما در سال ۲۰۱۹ این واردات را به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف کرد. از این‌رو، پول ایران هم اکنون در دو بانک کره جنوبی مسدود شده است.

برگزاری کارگروه‌های تهران و سئول برای حل موضوع پول‌های بلوکه شده ایران