دانش‌بنیان‌ها با تولید محصولی ایرانی هزینه‌های حفر چاه‌ را کاهش دادند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری،مهدی یوسفی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سازه فرنام کیش با بیان این‌که محصول لیگنوسیل و استون سیل در صنعت نفت و بخش حفاری کاربرد دارد، ادامه داد: این محصولات دانش‌بنیان برای کنترل میزان هرزروی گل حفاری در صنایع حفاری چاه‌های نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاهش هزینه‌های حفر چاه

این دو محصول ایران‌ساخت مورد نیاز صنعت نفت و حفاری، کاملاً بومی‌سازی شده است و توانسته نیاز این حوزه را تأمین کند.

این محصول تقریباً در ۲۸ چاه توانسته جلوگیری از هرزروی سیال حفاری با موفقیت بالای ۸۵ درصد داشته باشد که شامل میدان شرکت‌های نفت مناطق مرکزی، فلات قاره و شرکت نفت مناطق نفت‌خیز جنوب است.

از مزیت‌های این محصول ایران‌ساخت می‌توان به میزان حلالیت بالا در اسید و همچنین قیمت پایین‌تر نسبت به رقبای خارجی اشاره کرد.

با توجه به شرایط تحریم شرکت‌های خارجی، نمونه خارجی این محصول را در اختیار شرکت ملی نفت و زیرمجموعه حتی با قیمت بالا قرار نمی‌دهند و نمونه ایران‌ساخت توانسته است با کیفیتی هم‌پای نمونه خارجی، این نیاز را تامین کند.

ایجاد اشتغال و صرفه‌جویی‌های ارزی

در این شرکت به‌طور مستقیم برای ۲۵ نفر اشتغال‌زایی ایجاد شده و همچنین و به‌طور غیرمستقیم ۹۰ نفر هم با این شرکت همکاری می‌کنند.

طبق گزارش کارفرما تنها یک چاه باعث جلوگیری از هزینه ۱.۹ میلیون یورویی شده است، قطعاً با محاسبه میزان اجاره روزانه دکل ، نیروی انسانی ، تعداد چاه‌ها و موارد دیگر مجموع میزان صرفه‌جویی واقعی مشخص می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سازه فرنام کیش با اشاره به این‌که بازاریابی این محصولات در کشورهای همسایه آغاز شده است، افزود: کاهش هزینه‌های حفر یک چاه بدون استفاده از آن‌ها امکان‌پذیر نیست یا هزینه بسیار زیادی را تحمیل می‌کند که این موضوع، مهم‌ترین ویژگی تولیدات ایران‌ساخت است.


دانش‌بنیان‌ها با تولید محصولی ایرانی هزینه‌های حفر چاه‌ را کاهش دادند