واکسیناسیون کووید-۱۹ به بهبود سلامت روانی کمک کرده است

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بررسی جدید پژوهشگران “دانشگاه نیوهمپشایر”(University of New Hampshire) آمریکا نشان می‌دهد که دریافت دست‌کم یک دوز واکسن کووید-۱۹، به طور قابل توجهی به بهبود آسایش روانی کمک کرده است. واکسیناسیون با کاهش پریشانی در مورد خطر ابتلا، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر همراه بوده است.

این پژوهش، پرسش‌های بدون پاسخ پیشین را در مورد اینکه آیا واکسینه شدن، خطرات مرتبط با کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد و آیا کاهش این ترس‌ها به بهبود سلامت روانی و کیفیت زندگی می‌انجامد، پاسخ می‌دهد.

“جاناتان کولتای”(Jonathan Koltai)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پژوهش ما، مزایای روانشناختی مهم واکسیناسیون را فراتر از کاهش خطر بیماری شدید و مرگ و میر مرتبط با کووید-۱۹ نشان می‌دهد.

پریشانی و اضطراب روانشناختی پس از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ به شدت در بین جمعیت افزایش یافت. عوامل متعددی مانند از دست دادن گسترده شغل و درآمد، ناامنی غذایی، انزوای اجتماعی، بارهای مراقبتی، سوء مصرف مواد و تبعیض نژادی، در این امر دخیل بودند. نشانه‌های افسردگی برای کسانی که قرار گرفتن در معرض استرس را تجربه می‌کردند، ادامه یافت و تا سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرد. جای تعجب نیست که بسیاری از افراد، ترس‌هایی را نیز تجربه می‌کنند که به افزایش مشکلات سلامت روان منجر می‌شوند.

داده‌های پژوهشی که روی ۸۰۹۰ بزرگسال بین مارس ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱ انجام شد، کاهش خطرات مرتبط با کووید-۱۹ و کاهش پریشانی روانی پس از واکسیناسیون را نشان داد. بزرگسالانی که حداقل یک دوز از واکسن کووید-۱۹ را بین دسامبر ۲۰۲۰ و ژوئن ۲۰۲۱ دریافت کرده بودند، کاهش هفت درصدی در ناراحتی روانی را گزارش دادند.

کاهش در پریشانی تا حدی با کاهش ادراک خطر پس از واکسیناسیون همراه بود. واکسینه شدن، به کاهش ۷/۷۷ درصدی خطر ابتلا، کاهش ۶/۹۱ درصدی خطر بستری در بیمارستان و کاهش ۴/۶۸ درصدی خطر مرگ همراه بود. آماده شدن برای ادراک خطر، پریشانی در مورد واکسیناسیون را تا ۲۵ درصد کاهش داد.

این اثرات تا حداقل هشت هفته پس از واکسیناسیون ادامه یافت و قوی‌تر شد. اگرچه واکنش‌های شرکت‌کنندگان واکسینه‌شده و هرگز واکسینه‌نشده از روندهای مشابه پیش از واکسیناسیون پیروی می‌کردند اما آنها به طور قابل توجهی پس از واکسیناسیون، با یکدیگر تفاوت داشتند. واکسینه شدن باعث شد که مردم علاوه بر داشتن ایمنی، بیشتر احساس امنیت کنند.

با افزایش سریع سویه اُمیکرون در اواخر سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲، اقدامات فوری برای افزایش میزان واکسیناسیون و دستیابی به برابری واکسن، هم در سطح محلی و هم در سطح جهانی مورد نیاز است. این تلاش‌ها می‌توانند با فواید جسمی و روحی مرتبط با واکسیناسیون همراه شوند.

این پژوهش، در “American Journal of Preventive Medicine” به چاپ رسید.

واکسیناسیون کووید-۱۹ به بهبود سلامت روانی کمک کرده است