تاثیر مثبت هوش مصنوعی بر اشتغال و اقتصاد با وجود ذهنیت منفی عمومی

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از پروژه‌های سند توسعه هوش مصنوعی در کشور و زیرساخت آزمایشگاه هوش مصنوعی در حوزه خط و زبان فارسی اظهار داشت: امروزه حجم اقتصاد دیجیتال در دنیا به 30 تریلیون دلار رسیده است که تقریبا 30 درصد از کل اقتصاد دنیا را‌‌‌‌‌‌‌‌ شامل می‌شود.

وی ادامه داد: 40 کشور دنیا هم از سهم 40 درصدی اقتصاد دیجیتال از مجموع اقتصادشان عبور کرده‌اند که بخشی از آن ناشی از شیوع ویروس کرونا و بخش دیگر ناشی از سرعت بیش از پیش‌بینی رشد فناوری اطلاعات در جهان بوده است.

وی گفت: هوش مصنوعی یک مولفه کلیدی در اقتصاد دیجیتال است که طبق پیش‌بینی‌ها سهم هوش مصنوعی در اقتصاد دیجیتال تا سال 2030 به 15 درصد می‌رسد.

وی گفت: نگاه به این آمار نشان می‌دهد که باید توجه جدی به این موضوع در اقتصاد داشته باشیم و بر همین اساس نیاز به برنامه‌ریزی منسجم برای آینده داریم و تاکید مقام معظم رهبری بر هوش مصنوعی هم اتفاقی کم‌نظیر است.

هاشمی با اشاره به اینکه حرکت به سمت هوش مصنوعی و مکانیزه کردن امور تأثیر مثبتی بر اقتصاد دارد، گفت: آمارها نشان داده که هوش مصنوعی 97 میلیون شغل ایجاد می‌کند و در مقابل 85 میلیون شغل را‌‌‌‌‌‌‌‌ از بین می‌برد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: به این ترتیب بسیاری از مشاغل عمومی با هوش مصنوعی از بین خواهند رفت و نیاز به شغل‌های تخصصی به وجود خواهد آمد، بنابراین اگر حضور فعال و مؤثر در این باره نداشته باشیم شاهد بیکاری در عین نیاز به نیروی کار خواهیم بود که بیکاری به واسطه مشاغل عمومی و نیاز به نیروی کار به واسطه نیاز به نیروی تخصصی رقم زده خواهد شد.

وی اضافه کرد: اما در کنار پرورش نیروی انسانی باید به موضوع جذب هم توجه کنیم. امروز 3 هزار نفر در سال در رشته‌های مرتبط با ای سی تی فارغ‌التحصیل می‌شوند. 500 عضو هیات علمی و 300 شرکت نام آشنا در این حوزه داریم که باید از نیروی انسانی آنها استفاده کنیم و در جذب و نگهداری آنها بکوشیم؛ باید با برنامه‌ریزی سهم مناسبی از این فضا در سال‌های آینده داشته باشیم.

هاشمی همچنین به افزایش فاصله بین رگولاتوری و فناوری اشاره کرد و گفت: فناوری به سرعت در حال توسعه است و همین امر شکاف بین فناوری و رگولاتوری را‌‌‌‌‌‌‌‌ روزافزون می‌کند و فقط با استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و موجود می‌توان این شکاف را‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش داد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: جمع امروز جمع فنی است اما در حوزه حقوقی و قانونی تلاش‌هایی که در حوزه حقوقی و قانونی کرده‌ایم کافی نبوده است.

وی همچنین بر لزوم هم‌افزایی نیروها در کشور در حوزه هوش مصنوعی و تعاملات بین‌المللی در این بخش تاکید کرد و گفت: برگزاری مسابقات اگرچه سخت است اما ضروری است. نباید داده‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌ از بیرون بگیریم و ماحصل کارمان را‌‌‌‌‌‌‌‌ هم به صورت مقاله به بیرون از کشور بدهیم، زیرا در کشور چالش کم نداریم.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


تاثیر مثبت هوش مصنوعی بر اشتغال و اقتصاد با وجود ذهنیت منفی عمومی