اعلام جزئیات کتاب “نشان‌های شهرداری‌های ایران ۱۳۳۰-۱۳۵۸”

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حسن ستاری، مشاور و مدیر حوزه معاونت هماهنگی و امور مناطق در تشریح چگونگی طراحی نشان‌های شهرداری‌های ایران در سال 1330 گفت: در این سال با الگوبرداری از کشورهای پیشرفته دنیا، طراحی نشان شهرها با تشکیل یک کارگروه تخصصی متشکل از متخصصان ایرانی و خارجی آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه این نشان‌ها براساس سابقه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تاریخی هر شهر طراحی می‌شد، افزود: نشان‌های طراحی شده در این کارگروه بررسی، تایید و در نهایت به «انجمن شهر» ارسال می‌شد و در سربرگ شهرداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مولف کتاب «نشان‌های شهرداری‌های ایران 1330-1358» با تأکید بر اهمیت طراحی نشان شهرداری‌ها در آن زمان، عنوان کرد: تعدادی از شهرها تا سال 1342 برای طراحی نشان اقدامی انجام نمی‌دهند. در این سال دکتر سید مهدی پیراسته، وزیر کشور وقت، به دنبال مکاتبه‌ای با این شهرها درخواست می‌کند، مشخصات شهر را برای طراحی ارسال کنند تا براساس آنها نشان شهر طراحی و ارسال شود.

ستاری با بیان اینکه هنوز حدود 20 شهرداری از نشان‌هایی که در این کارگروه تایید شده، استفاده می‌کنند، افزود: شاید برخی از این شهرها مانند خرمشهر، لاهیجان، ماسال، رودسر، تالش، سیرجان، بندر دیلم، بروجن و … تاریخچه این نشان‌ها را ندانند.

وی با اشاره به اینکه برای گردآوری این کتاب بیش از 15 هزار سند را مطالعه کردیم، گفت: از این تعداد 310 نشان ( 275 نشان رنگی و 35 نشان سیاه و سفید) را گردآوری کردیم و در کنار آن ها خلاصه‌ای از نشان و فلسفه آنها را توضیح دادیم. همچنین نامه‌ای مستند ضمیمه برخی از نشان‌ها شده است.

مولف کتاب «نشان‌های شهرداری‌های ایران 1330-1358» با تأکید بر اینکه گردآوری این کتاب 6 سال زمان برد، ادامه داد: 140 بسته مربوط به گنجینه اسناد شهرداری‌ها به آرشیو ملی ایران منتقل شد و نشان شهرداری‌ها یکی از موضوعاتی بود که پژوهش و تحقیق بر روی آن انجام شد و در نتیجه این کتاب گردآوری شد.

گفتنی ست؛ کتاب «نشان‌های شهرداری‌های ایران 1330-1358» تألیف حسن ستاری و امین‌اله قلانی با حمایت معنوی «کمیسیون ملی یونسکو-ایران»، « موسسه فرهنگی اکو»، «مرکز مطالعات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور»، «فرهنگستان هنر ج.ا.ا»، «بنیاد ایران‌شناسی»، «پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ا»، «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی»، «گروه باستان­‌شناسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی» و «پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری» توسط انتشارات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به چاپ رسید و در دوازدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه تالیف و تدوین کتاب شایسته تقدیر قرار گرفت.

معاونت خدمات شهری شهرداری تهران ,

9 پیشنهاد به شهرداری تهران برای مقابله با شیوع دوباره کرونا
پیش‌بینی تحقق 50 درصد درآمدهای 1401 شهرداری تهران از محل توسعه شهری

اعلام جزئیات کتاب “نشان‌های شهرداری‌های ایران ۱۳۳۰-۱۳۵۸”