برگزاری مراسم روز جهانی تالاب‌ها در تالاب بختگان

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم؛ روز جهانی تالاب از سال 1997 میلادی, هر ساله روز دوم فوریه, همزمان با کنوانسیون رامسر (پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن‌ها) که در سال 1971 به امضا رسید, برگزار می‌شود. امسال در کشور ما, مراسم روز جهانی تالاب‌ها روز پنج‌شنبه 14 بهمن ماه  از ساعت 10.30 تا 12.30 در کنار تالاب بختگان استان فارس برگزار می‌شود.

پیش از این مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان محیط زیست در رابطه با برگزاری مراسم روز جهانی تالاب‌ها در کنار این تالاب گفته بود:  مبنای این تصمیم دستور شخص ریاست سازمان حفاظت محیط زیست است و علت آن معطوف کردن توجهات داخلی و بین‌المللی به این تالاب است. تالاب بین‌المللی بختگان در بارش‌های اخیر تا حدودی آبگیری شده است اما هنوز جای پیشرفت شرایط این تالاب وجود دارد.

تالاب بختگان با وسعت 85 هزار هکتار در شهرستان های نی‌ریز، بختگان و خرامه، استهبان در استان فارس واقع شده است. این تالاب بین‌المللی زیستگاه زمستانه پرندگانی است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند. تالاب بختگان در زمره با ارزش‌ترین تالاب‌های کشور است و از ارزش زیست محیطی بسیار بالایی برخوردار است.

متاسفانه تالاب بختگان نیز مانند بسیاری از تالاب‌ها کشور شرایط خوبی ندارد و مردم حاشیه‌نشین این دریاچه از سال 1380 شاهد ذره ذره جان دادن این تالاب بزرگ هستند. در سال‌های اخیر عواملی از جمله عدم تخصیص حق‌آبه توسط وزارت نیرو, احداث سد، حفر چاه‌های غیرمجاز و همچنین خشکسالی‌های چند سال اخیر به شدت به این دریاچه صدمه زده و آن را به کویری خشک مبدل کرده‌اند.

علاقمندان مراسم روز جهانی تالاب‌ها می‌توانند مراسم را به صورت آنلاین از http://www.aparat.com/hasannajafzadeh/live مشاهده کنند.

فلامینگوها در یک قدمی خطر نابودی؛ واکنش آب منطقه‌ای فارس درباره رهاسازی حقابه تالاب بختگان
چرا حفاظت از تالاب‌ها اهمیت دارد؟

برگزاری مراسم روز جهانی تالاب‌ها در تالاب بختگان