۱۸ اقدام تروریستی سرکرده گروهک تندر ناکام مانده است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، دادگاه رسیدگی به پرونده جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر، اکنون به صورت علنی به ریاست قاضی صلواتی در حال برگزاری است.

این جلسه با حضور نماینده دادستان، خانواده قربانیان اقدامات تروریستی این گروهک، متهم و وکلای وی برگزار شده است.

در ابتدای جلسه دادگاه، قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار گیرد و به قرائت کیفرخواست بپردازد.

بهروز حسنی اعتماد نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: جمشید شارمهد متولد ۱۳۳۴ تبعه ایران و دارای تابعیت مضاعف آلمان و اقامت در آمریکا است. وی متهم است به افساد فی الارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی از جمله بمب گذاری در حسینیه شیراز در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ که باعث به شهادت رسیدن ۱۴ نفر و مجروح شدن تقریباً ۳۰۰ نفر شده است.

نماینده دادستان افزود: تلاش برای بمب گذاری در سد سیون شیراز در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۵ و برنامه ریزی برای ترور مسئول پروژه سد همچنین انفجار در کفشداری حرم حضرت امام (ره) در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۸۸ و آتش سوزی در هتل جهان تهران در هنگام ساخت و تهیه بمب جهت انفجار در حوزه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی از دیگر موارد اتهامی، متهم است.

حسنی اعتماد با بیان اینکه این اقدامات تروریستی موجب ناامنی جامعه و به خاک و خون کشیده شدن مردم شده است، گفت: گروهک تروریستی تندر در اواسط سال ۱۳۸۲ توسط تعدادی از عناصر سلطنت طلب به سرکردگی فتح الله منوچهری و فرود فولادوند با رویکرد تئوریزه کردن تروریست ضددینی در انگلستان تاسیس شده است.

وی افزود: این گروهک تروریستی با بهره گیری از رسانه‌های دیداری، شنیداری و مجازی مطالب توهین‌آمیزی علیه دین مبین اسلام انجام داده است. پس از انتخاب شارمهد در سال ۸۵ به عنوان سرکرده گروه از رویکرد نرم به رویکرد سخت و تروریستی تغییر مسیر می‌دهد و به اقدامات تروریستی در اماکن مذهبی، اقتصادی و حساس می‌پردازد.

در ادامه جلسه دادگاه فیلمی از گفته‌های جمشید شارمهد پیش از دستگیری در دادگاه به نمایش گذاشته شد که متهم در این فیلم عنوان می‌کند که «ما خجالت نمی‌کشیم کسی را بکشیم مگر انفجار شیراز را انکار کردیم ما ترور می‌کنیم وحشت ایجاد می‌کنیم.»

پخش لحظه انفجار بمب در حسینیه شیراز این فیلم در دادگاه منجر به حزن و گریه خانواده شهدا شد.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم اعتراف کرده است که مبادرت به اعمال تروریستی می‌کرده و انفجار تروریستی رهپویان وصال شیراز، کفشداری حضرت امام خمینی (ره)، انفجار سد سیون، هتل جهان و ساخت و تهیه بمب جهت انفجار در حوزه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی توسط وی طراحی و برنامه ریزی شده است.

نماینده دادستان اضافه کرد: متهم اعتراف کرده است که قصد عملیات‌های تروریستی دیگری نیز داشته است که موفق به اجرای آن نشده و انجام عملیات تروریستی در چهارشنبه سوری و انفجار در یکی از بانکها از جمله دیگر اقدامات تروریستی بود که وی در آن ناکام ماند.

وی اضافه کرد: این متهم همچنین قصد انفجار بمب در مقابل وزارت خانه امور خارجه ایران یا سفارت چین را داشته است که با دستگیری وی این اقدام تروریستی خنثی می‌شود.

نماینده دادستان ادامه داد: این متهم قصد انجام ۲۳ اقدام تروریستی داشته که موفق به انجام پنج مورد آن شده است؛ بمب گذاری در حسینیه رهپویان شیراز در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ توسط وی طراحی و مدیریت شد که به شهادت ۱۴ نفر و مجروحیت ۳۰۰ نفر انجامید که ۱۵ نفر آن کودک بودند.

ادامه دارد…

۱۸ اقدام تروریستی سرکرده گروهک تندر ناکام مانده است