سیمرغ مردمی امسال از جشنواره فیلم فجر حذف شد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی‌و روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، مسعود نقاش‌زاده دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: در پی ابهامات مطرح شده از سوی برخی فیلمسازان و صاحبان آثار در مورد اعتبار نظرسنجی مردمی در باره فیلم‌های بخش مسابقه چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، دبیر جشنواره، کمیته‌ای را مأمور بررسی و پیگیری ادعاهای مطروحه در مورد صحت و دقت آرای مردمی جشنواره کرد.

 او افزود: گزارش‌های کمیته پیگیری نظرسنجی مردمی جشنواره نشان می‌دهد، علیرغم تلاش بخش‌های مختلف زنجیره ثبت آرای مردمی، به دلیل پیچیدگی این فرآیند و وجود متغیرهای متعددی که در صحّت و دقت نتایج نظرسنجی دخالت دارند، اطمینان کامل از صحت نتایج در بخش‌های مختلف به سادگی حاصل نمی‌شود. زیرا از خرید بلیت توسط تماشاگران واقعی، تا حضور تماشاچی در سینما، دریافت بلیط فیزیکی و دریافت مطمئن پیامک توسط تماشاگر و نهایتاً ثبت رأی در سامانه، زنجیره‌ای از فرآیندهای فنی و انسانی مختلف را در بر می‌گیرد که باید در همه مراحل اطمینان‌بخش باشد تا بتوان به دقت نتایج اعتماد کرد. 

دبیر جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: بررسی تیم‌های کارشناسی نشان می‌دهد به دلیل پاره‌ای اشکالات و از جمله اشکال فنی در ارسال پیامک که باعث شده بعضی از مخاطبان دریافت نکنند و نیز قطعی و اختلال اینترنت در بعضی سینماها، نتایج نظرسنجی مردمی برای ستاد جشنواره اطمینان‌بخش نیست.

او تاکید کرد: بنابراین، ضمن سپاس و پوزش توأمان از تماشاگران عزیز که در فرآیند نظرسنجی مردمی مشارکت کردند به خاطر صیانت از آرای مردم و نیز حفظ حقوق صاحبان آثار، و جلوگیری از ضایع شدن کوچکترین حقی از فیلمسازان، در این دوره جایزه داوری مردمی را نخواهیم داشت، زیرا صحّت و دقت نتایج آرای مردمی برای ما یک اصل است و این تصمیم یک جراحی دشوار و البته ناگزیر در جهت استانداردسازی و اعتبار هر چه بیشتر جشنواره فیلم فجر به شمار می رود.

نقاش‌زاده با اشاره به اینکه فرآیند نظرسنجی مردمی از ساعت 14 امروز متوقف خواهد شد، اظهار کرد: برای این دوره جایزه آرای مردمی سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعلام نخواهد شد.البته رجوع به آرای مردمی برای انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، در سال‌های گذشته نیز همواره محل بحث و گاه مناقشه جدی بوده است. علت این امر هم فقدان یک سازوکار مطمئن برای دسترسی به آرای واقعی تماشاگران بوده است و کمیته پیگیری آرای مردمی ستاد جشنواره، امیدوار است در سال‌های آینده با مطالعه عمیق این فرآیند، نتایج بهینه‌ای حاصل شود.

 در این زمینه می توانید بخوانید:

دبیر جشنواره فیلم فجر : صیانت از آرای مردمی برای ما اصل است.

درخواست خزاعی از دبیر جشنواره فیلم فجر برای شفاف‌سازی در آرای مردمی

آخرین آمار آرای مردمی چهلمین جشنواره فیلم فجر

تهیه کننده «شادروان»: مچ سمفا را برای تخلف در آراء مردمی فیلم فجر گرفتیم

درخواست تهیه کننده فیلم “مردبازنده” برای سانس فوق العاده

نتایج آرای مردمی فجر در دسترس همه قرار گرفت / «ملاقات خصوصی» همچنان در صدر

این ابهام در آرای مردمی فیلم فجر برای چیست؟

تهیه کننده «دسته دختران»: هیچ نظارتی بر آرای مردمی فجر وجود ندارد.

 

سیمرغ مردمی امسال از جشنواره فیلم فجر حذف شد