سرلشکر باقری: هر روز ابعاد جدیدی از دفاع مقدس آشکار می‌شود

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که امروز 24 بهمن در نشست سالانه هیات امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع  مقدس در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سخن می‌گفت،ضمن تقدیر از حضور شکوهمند ملت بزرگ ایران در یوم‌الله ۲۲ بهمن، گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) و شهدا گفت: هرچه زمان از دوران دفاع مقدس می‌گذرد، اهمیت، ارزش و جایگاه این حادثه بزرگ در تاریخ کشور، تاریخ منطقه و حتی جهان بیشتر مشخص می‌شود. شاید در آن دوران و یا در ادوار نزدیک به دوران دفاع مقدس اهمیت این جریان تاریخی آن‌قدر برجسته و مشخص نبود؛ اینکه چگونه ملتی که تازه از ظلم و ستم حکومت سیاه پهلوی آزاد شدند و در طول گذشت یک سال و نیم از حکومت نوپای اسلامی، درست در زمانی که مشغول تثبیت نظام، انقلاب و کشورشان بودند و با توطئه‌های داخلی مقابله می‌کردند به ناگاه با یک تهاجم سنگین از جانب استکبار جهانی و حمایت بیش از ۳۰ کشور از یک رژیم ظالم متجاوز، مواجه شدند و بخشی از خاک کشورشان را از دست دادند و آسیب فراوانی دیدند.

سردار باقری افزود: این جنگ برای ملت ایران با تحریم‌های همه‌جانبه همراه بود؛ اما ملت بزرگ ایران با دست خالی و استعانت از لطف و کمک خداوند و تکیه بر مردم و توان داخلی و همت مضاعف توانست در برابر ناملایمات و سختی‌ها ایستادگی کند و این پیروزی بزرگ را برای خود رقم بزند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: وقتی که ابعاد گوناگون حادثه بزرگ دفاع مقدس را مطالعه می‌کنیم، همچنان زوایای پنهانی از آن آشکار می‌شود که شاید برای بسیاری از افراد که در آن دوران حضور داشته‌اند نیز ابعاد آن روشن نبوده و البته زوایای این جریان تاریخی همچنان ادامه دارد و روز به روز ابعاد جدیدی از آن آشکار می‌شود.

وی با اشاره به تأکید فرمانده معظم کل قوا بر ضرورت پرداختن هرچه بیشتر به موضوع دفاع مقدس، عنوان کرد: بیان ابعاد و جزئیات این حادثه بزرگ تاریخ‌ساز، با زبان‌های گوناگون و جذاب هنری، جزو تأکیداتی است که شاید بیش از سایر ابعاد مورد توجه معظم‌له است.

سرلشکر باقری افزود: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مسئولیت سنگینی را در قبال ترویج فرهنگ دفاع مقدس بر عهده دارد؛ بدین ترتیب که با یک مدیریت مناسب بتواند از تمام توان و ظرفیت ملت ایران، ارگان‌های گوناگون کشوری، نیروهای مسلح و همه بازماندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس بهره بگیرد و گنج بزرگ دفاع مقدس را در هر زمان و هر روز به شکلی بازنمایی و بازگویی کند و در اختیار نسل جوان فعلی و نسل‌های آتی قرار دهد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: البته این کار تاکنون با رشد مناسبی به‌خصوص در سال‌های اخیر صورت گرفته است؛ اما آنچه انجام گرفته، هنوز بخش کوچکی از میزان اقدامات ضروری است که باید صورت بگیرد. طبیعتاً تحقق این امر در مباحث بنیاد و این هیئت امنا قرار دارد؛ لذا باید مباحث با دقت و حوصله مورد توجه قرار گیرد، ابعاد گوناگون آن تبیین شود، برای آن تقسیم کار صورت گیرد و از همه توان‌ها در رسیدن به مقصد در این راه مقدس استفاده شود.

وی گفت: روش مدیریتی که در بنیاد در پیش گرفته شده نیز همین است که با حداقل تصدی‌گری و با مدیریت و واگذاری کار به همه ارگان‌ها و بخش‌های گوناگون کشوری و لشکری این کار عظیم را پیش ببرد که حقیقتاً جا دارد که در این رابطه از همه ارگان‌های کشوری و نیروهای مسلح که در این موضوع همت می‌کنند، قدردانی کنم؛ زیرا به‌حمدالله تاکنون کار به خوبی پیش رفته است.

سرلشکر باقری اظهار کرد: در حوزه ساخت و فعال‌سازی موزه‌ها و همه ابعاد گوناگون فعالیت‌های هنری، نوشتاری، گفتاری، صوتی و فضای مجازی اقدامات در حال انجام است و در همه زمینه‌ها هم نیاز به رشد و ارتقا وجود دارد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان تأکید کرد: ان‌شاءالله مباحث امروز کمک کند تا حداقل در شش ماه و یک سال آینده، دوستان ما در جای جای کشور، بنیاد و همه ارگان‌ها بتوانند برنامه‌های مصوری که در اینجا بر روی آن تأکید می‌شود را به خوبی پیش ببرند.

همچنین سردار سرتیپ پاسدار «حسین اشتری» فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه دهمین جلسه هیات امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس  در جمع خبرنگاران با اعلام آمادگی کامل ناجا برای تأمین امنیت کاروان‎‌های راهیان نور، اظهار داشت: دو سالی است که متأسفانه اعزام کاروان‌های راهیان نور به مناطق عملیاتی دفاع مقدس به خاطر شرایطی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده، متوقف شده بود، اما امسال خوشبختانه با تدابیری که مسئولین امر اتخاذ کرده‌اند، شاهد ازسرگیری اعزام کاروان‌های راهیان نور به مناطق عملیاتی خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته با هماهنگی‌هایی که بین کاروان‌های راهیان نور و ناجا صورت گرفته بود، خوشبختانه شاهد هیچ‌گونه اتفاق خاصی در مسیر تردد کاروان‌های راهیان نور نبودیم، گفت: ان‌شاءالله امسال نیز این هماهنگی‌ها صورت خواهد گرفت تا زائران سفر امنی داشته باشند.

سردار اشتری در پایان تأکید کرد: زائران حتماً از اتوبوس‌هایی که مجوز تردد در خارج شهر را دارند، استفاده کنند که اگر غیر از این باشد، پلیس راهنمایی و رانندگی به‌هیچ عنوان اجازه تردد به اتوبوس‌های غیر استاندارد نخواهد داد.

سرلشکر باقری: هر روز ابعاد جدیدی از دفاع مقدس آشکار می‌شود