بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان صادر شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای همزمان با تاکید بر تشکیل هیاتی ویژه برای بررسی اعطای مرخصی به زندانیان و محکومان جرائمی که مشمول مرخصی نمی‌شوند، طی بخشنامه‌ای از تمام واحدهای قضائی خواست به مناسبت اعیاد رجبیه و شعبانیه به زندانیان مرخصی بدهند.

در این بخشنامه تاکید شده است به منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان، برقراری روابط عاطفی بین زندانیان و اعضای خانواده آن ها و همچنین به منظور رعایت هشدارهای ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر شیوع موج جدید بیماری کووید ۱۹، به زندانیان محکوم،  با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسب از تاریخ ۲۵ بهمن تا ۱۱ اسفند و یا از تاریخ ۹ اسفند تا ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ مرخصی داده شود.

تمام محکومان به حبس در زندان که واجد شرایط قانونی باشند و تمام زندانیانی که صرفا به دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت‌های مالی که حداقل سه ماه از مدت اقامت آنان در زندان گذشته شامل این مرخصی می‌شوند.

محکومان جرائم سرقت، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور که محکومیت آن ها بیش از پنج سال باشد، آدم ربائی، جرائم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، اسید پاشی، قاچاق سلاح و مشروبات الکلی، قصاص و اعدام و حدود شرعی، قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر و روان گردان‌ها، محکومان بیش از دو سابقه محکومیت کیفری و محکومانی که به شرارت مشهورند یا رفتار مناسبی در زندان نداشته‌اند،  شامل این مرخصی نخواهند شد.

رئیس قوه قضائیه ۲۵ بهمن‌ماه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه به زندانیانی که به مرخصی می‌روند توصیه کرد در ایام مرخصی از ارتکاب هرگونه تخلف و جرمی اجتناب کنند تا هم شرایط برای اعمال ارفاقات بعدی فراهم باشد، هم این ذهنیت در جامعه ایجاد نشود که اعطای مرخصی به زندانیان دارای تبعات نامطلوب است.

بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان صادر شد