راز توسعه موسسه‌های قرآنی مردمی‌ بودن آنهاست

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صداوسیما، محمدمهدی رحمتی در نشست مشترک شورای مدیران معاونت و مدیران کل مراکز استان‌های کشور از خدمات صداوسیمای مرکز فارس در تولید برنامه‌های فاخر قرآنی و موسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) به ‌عنوان مرکز فعال در ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور تقدیر کرد.

در این نشست، رحمتی با قدردانی از فعالیت‌های موسسه قرآنی و فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا (س) اظهار کرد: این موسسه یکی از مراکز قرآنی موفق در حوزه نشر تعالیم قرآن کریم به‌ ویژه در مناطق محروم بوده و لازم است رسانه استانی بیش از آنچه تاکنون صورت گرفته به اینگونه فعالیت‌ها و مروجان کلام وحی بپردازد.

وی توسعه فرهنگ قرآنی و تربیت حافظان و قاریان را از جمله برنامه‌های مهم این موسسه برشمرد و افزود: به استناد آمار موجود موسسه بیت الاحزان توانسته دامنه فعالیت‌هایش را در سراسر کشور گسترش بدهد و سخنی به گزافه نیست که آن را یک‌ نهاد موفق در حوزه نشر قرآن کریم بدانیم و این امر جای بسی قدردانی دارد.

سرپرست معاونت امور استان‌های صداوسیما همچنین مهم‌ترین شاخصه موسسه بیت الاحزان حضرت زهرا (س) را مردمی‌ بودن آن دانست و تصریح کرد: از صداوسیمای مرکز فارس تشکر می‌کنیم که با تولید برنامه‌های مختلف قرآنی به‌ ویژه گردهمایی حافظان قرآن کریم بیت الاحزان در حافظیه گام مهمی در این زمینه برداشته است.

او ادامه داد: موسسه بیت‌الاحزان ظرفیت مهمی‌ برای اقدامات فرهنگی و رسانه‌ای با محوریت قرآن کریم است، موسسه‌ای که بدون حمایت دولتی شکل گرفته و کار خود را توسعه داده و حالا ثمرات آن دیده می‌شود.

رحمتی با بیان اینکه تیزرهای مربوط به موسسه بیت الاحزان باید به صورت حداکثری در شبکه‌های استانی پخش شود گفت: از ظرفیت فضای مجازی معاونت استان‌ها و مراکز هم باید برای انتشار فعالیت‌های موسسه استفاده شود.

همراهی قرآن‌آموزان کشورهای خارجی 

حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی، مدیر مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا(س) نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های صداوسیما به ‌ویژه محمد مهدی رحمتی و مهندس سهرابی، مدیرکل و همچنین معاونان صداوسیمای فارس با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این موسسه اظهار کرد: بیت الاحزان از سال ۷۵ از یک‌خانه خشتی در روستای ماهفرخان از توابع شهرستان استهبان آغاز شد و در بدو فعالیت تنها یک کلاس ۳۰ نفره تشکیل می‌شد. صدها نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این مجموعه همکاری می‌کنند و خلوص نیت همه آنها سبب شد که بیت الاحزان در یک روستا متوقف نشود.

وی سپس به برنامه‌های مختلف موسسه بیت الاحزان حضرت زهرا(س) اشاره و بیان کرد: راه‌اندازی حوزه علمیه قرآن محور یکی از ابتکارات این مؤسسه به شمار می‌رود که در این طرح طلاب حوزه علمیه در اوایل دوران تحصیل حافظ کل قرآن کریم می‌شوند.

شاهسونی طرح ملی رحله را یکی دیگر از طرح‌های اثرگذار مؤسسه بیت الاحزان دانست و گفت: این طرح که در سال جاری برای هشتمین دوره پیاپی برگزار می‌شود، ۵۰ مرکز قرآنی در سراسر کشور پذیرای قرآن آموزان ۱۴ تا ۲۲ ساله پسر هستند که در طول ۴۵ الی ۵۰ روز تابستان، علاوه بر حفظ جزء سی و سوره مبارکه بقره، به اخلاق قرآنی و برنامه‌های متنوع فرهنگی، ورزشی و تفریحی سوق داده می‌شوند.

او با بیان اینکه علاقه مندان از تمام نقاط کشور می‌توانند در این مرکز و مراکز شبانه‌روزی حفظ یک‌ساله کل قرآن کریم ثبت‌نام کنند، اظهار کرد: عمده مراکز شبانه‌روزی حفظ قرآن بیت الاحزان در بخش برادران فعالیت می‌کنند ولی برای پاسخگویی به مطالبه خواهران گرامی، دو مرکز شبانه‌روزی ویژه آنها راه‌اندازی کرده‌ایم.

مدیرمسئول مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا(س) همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های مؤسسه بیت الاحزان در راستای درآمدزایی اشاره کرد و گفت: تاکنون توانسته‌ایم ۱۰۹ موقوفه قرآنی برای مؤسسه جذب کنیم و در راستای ایجاد خودکفایی فعالیت‌هایی نظیر کشاورزی را در برخی از این موقوفات آغاز کرده‌ایم. حضور سالانه بیش از ۲۰ هزار نفر در زائرسرای مشهد مقدس این مؤسسه علاوه بر کمک در بخش درآمدزایی، فعالیتی فرهنگی هم محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مؤسسه در راستای گردشگری قرآنی نیز فعالیت‌های خوبی داشته و در سال‌های اخیر بیش از ۵۰ نفر از جوانان عراقی با هدف حفظ قرآن به ایران وارد شدند و به مدت یک سال در ایران مستقر شدند.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، حضور قرآن آموزان غیر ایرانی در مراکز قرآنی بیت الاحزان را رو به رشد توصیف کرد و اظهار داشت: در سال‌های گذشته شاهد حضور قرآن آموزانی از آمریکا، هند، پاکستان، کویت، لبنان، چین و برخی کشورهای دیگر بوده‌ایم به‌طوری‌  که تاکنون قریب ۱۲۰ نفر از اتباع خارجی در این مؤسسه حافظ کل یا اجزاء قرآن کریم شده‌اند و بنا داریم با استفاده از ظرفیت حفاظ تربیت‌شده خارجی، به‌ طور رسمی دو مرکز شبانه‌روزی حفظ قرآن در عراق و هند برپا کنیم.

عضو هیات ‌مدیره اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی کشور یکی از ثمرات فعالیت مؤسسه را تربیت حدود ۲۴۰۰ حافظ کل و بیش از ۷۰ هزار حافظ اجزاء قرآن کریم عنوان و خاطرنشان کرد: حافظان تربیت‌شده در این مؤسسه تاکنون افتخارات بسیاری در سطح مسابقات کشوری و بین‌المللی آفریده‌اند.

شاهسونی یکی از ابتکارات مؤسسه بیت الاحزان را پرورش و اعزام معلمان مهاجر قرآنی یا «سفیران قرآنی» معرفی کرد و توضیح داد: با توجه به کمبود معلم قرآن در برخی نقاط و شهرستان‌های محروم، تعدادی از معلمان قرآن مؤسسه را تحت عنوان سفیر قرآنی به این مناطق اعزام کردیم که توانستند منشأ برکات قرآنی زیادی در سطح کشور شدند.

توجه به تولید برنامه‌های قرآنی اولویت ماست

سیدتقی سهرابی، مدیرکل صداوسیمای مرکز استان فارس نیز در این نشست با قدردانی از محمد مهدی رحمتی، معاون امور استان‌های سازمان صداوسیما به دلیل میزبانی و دعوت از موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا(س) اظهار کرد: این موسسه یک ویژگی خاص دارد و آن، آغاز فعالیت در لبیک به ‌فرمان رهبری برای تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن از یک‌ خانه قدیمی در روستای ماهفرخان شهرستان استهبان است. امروز پس از گذشت ۲۶ سال از دل این روستا چند صد شعبه قرآنی توسط موسسه قرآنی بیت الاحزان در سراسر کشور و حتی چند کشور جهان راه‌اندازی شده و مشغول انجام فعالیت‌های قرآنی و ارائه خدمت به مردم هستند.

مدیرکل صداوسیمای فارس سپس به اجرای کار فاخر و مشترک جز خوانی قرآن توسط صداوسیمای این استان و موسسه قرآنی بیت الاحزان با حضور ۶۰۰ نفر از حافظان قرآن در مجموعه آرامگاه حافظیه اشاره و خاطرنشان کرد: این برنامه ماه مبارک رمضان امسال انجام و روی آنتن شبکه‌های مختلف رفت و با استقبال مدیران ارشد سازمان صداوسیما نیز همراه شد. همچنین توجه به پوشش و تولید برنامه‌های قرآنی همواره به عنوان یک اولویت در صداوسیمای مرکز فارس دنبال شده و از این پس نیز ادامه می‌یابد.

سهرابی در این نشست از معاون امور استان‌ها و همکاران خود در مراکز استان‌های کشور درخواست کرد با موسسه قرآنی بیت الاحزان که به‌ عنوان یک موسسه قرآنی در زمینهٔ حفظ و تفسیر قرآن کریم و به‌ صورت مردمی در حال اقدام به فعالیت‌های قرآنی در استان‌های مختلف کشور کرده است همراهی لازم را داشته باشند.

https://dailybulletin.ir/16/05/2022/%d8%b1%d8%a7%d8%b2-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d9%85%d9%88%d8%b3%d8%b3%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%af/