سازش طلاق‌های توافقی امسال به ۱۶.۵۳ درصد رسید

خبرگزاری ایرنا :

بهزاد وحیدنیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی برنامه‌ریزی منسجم بهزیستی و مداخلات روانشناسی، میزان سازش کل از ابتدای راه‌اندازی سامانه از سال ۹۷ تاکنون به حدود ۱۵.۲۴ درصد رسیده است.

وی در مورد سایر دعاوی طلاق نیز گفت: در مورد سایر دعاوی طلاق و ورود بهزیستی جهت پوشش مشاوره های سایر دعاوی، به رغم اینکه سازمان بهزیستی زیرساخت‌های سامانه‌ای، تخصصی و اجرایی را فراهم کرده و این را در کارگروه ملی پیشگیری، کنترل و کاهش طلاق مطرح کرده اما تامین منابع برای پیشبرد کار و توسعه خدمات میسر نشده است.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور اظهارداشت: برای پوشش مشاوره‌ای سایر دعاوی طلاق، نیازمند مشارکت سازمان برنامه و بودجه در این زمینه هستیم. وزارت کشور هم می‌تواند منابع بیشتری در اختیار قرار دهد تا بتوانیم این برنامه را توسعه دهیم.

وحیدنیا خاطرنشان کرد: فعلا ۵ استان سایر انواع دعاوی را نیز می‌پذیرند و مشاوره‌های آن را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد: براساس نگاه پیوستاری به خانواده و رویکرد منسجمی که باید در این حوزه باشد، به طور قطع مداخلات نه صرفا قبل از طلاق بلکه باید قبل از ازدواج در قالب پیوستار طرح‌ریزی شود و برنامه مشاوره‌ای دوره‌های مختلف رشدی انسان، قبل، حین و بعد از تشکیل خانواده در امتداد هم قرار گیرند، افراد رصد شوند و مداخلات نیز صورت بپذیرد که طرح مفصلی است که در این قالب نیز طرح‌هایی ارائه شده است.

برای پوشش مشاوره‌ای سایر دعاوی طلاق، نیازمند مشارکت سازمان برنامه و بودجه در این زمینه هستیم. وزارت کشور هم می‌تواند منابع بیشتری در اختیار قرار دهد تا بتوانیم این برنامه را توسعه دهیم.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه به صورت پایلوت نیز اقداماتی را در برخی از استان‌ها پیش می‌بریم، افزود: بعد از آنکه نتایج منتشر شد راجع به توسعه فعالیت به سایر بخش‌ها ورود پیدا خواهیم کرد.

وی در ادامه به خط صدای مشاوره بهزیستی با شماره ۱۴۸۰ اشاره و تصریح کرد: عمده مسائل مطرح شده در این خط در زمینه مشکلات بین فردی، مسائل مربوط به کودک و نوجوان و مشکلات روانشناختی بوده است.

وحید نیا گفت: افزایشی چشمگیری بابت نگرانی ناشی از اومیکرون در تماسهای تلفنی وجود نداشته است. از ابتدای سال تا کنون یک میلیون و ۱۸۹ هزار و ۹۰۳ تماس موفق داشته ایم.

به گزارش ایرنا، سامانه تصمیم از سال ۹۷ ایجاد شد و هدف از آن کاهش آمار طلاق است. سازمان بهزیستی برای ارائه خدمات مشاوره‌ ای به زوج ‌های درآستانه طلاق و منصرف کردن آن‌ ها از طلاق با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه سامانه‌ای به نام تصمیم راه اندازی کرده است.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال ۹۵ در راستای لایحه برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی کشور را مکلف کردند در راستای کنترل و کاهش نرخ طلاق به ۲۰ درصد طی پنج سال آینده اقدام کند.

براساس آمار موجود روی سایت ثبت احوال در بهار و تابستان در مجموع ۴۲ هزار و ۳۳۱ مورد طلاق ثبت شده است.

سازش طلاق‌های توافقی امسال به ۱۶.۵۳ درصد رسید